The Lions of Virginia District 24-C Club Listing

2012-2013

An underlined Club Name indicates that the club has a website. Click the name of the club in the listing to go to the club's home page.

Some clubs do not have an e-mail address for either the President, Secretary or other contact Person. Either there is no e-mail address, or we do not have the e-mail address. If you wish to contact clubs that do not have e-mail addresses, you may use the District 24-C Directory, available at each club. The Directory may also be purchased from the District Cabinet Secretary Greg Hart.

To Add your club's president, secretary or a contact person's e-mail address, send the information directly to the Webmaster, Lion Tom Lominac. It will be added to the listings at the next update.

````
A   Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Augusta Robert Sharp David Driver 1st & 3rd Tuesday Alan Stamp
B Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Basye Bryce Mountain Gerald Kunde Cathy Street 1st & 3rd Tuesday Richard Perry
  Bath County Tracy Phillips Percy Nowlin 2nd  Wednesday Percy Nowlin
  Bath Highland Lioness Leslie Brunner Marjorie Hevener 4th Tuesday Leslie Brunner
  Broadway Mary Beth Schwab Dawn Turner 2nd & 4th Tuesday Dawn Turner
  Buena Vista William Fitzgerald Teresa Ellison 1st & 3rd Tuesdayday Tom Lominac
C Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Charlottesville Grounds Crew Greg DeRosa Logan Mitchell 1st & 3rd Thursday Alexander Crocker
  Charlottesville Host Scott Brown Joe Hannemann, PDG 1st & 3rd Tuesday Joe Hannemann
  Charlottesville Lioness Lions Debbie Claytor Sherry Archer 4th Tuesday Bert Colley
  Charlottesville-Thomas Jefferson Robert Nedby Angela Durrer 2nd & 4th Wednesday Dave Rebar
  Churchville Sarah Moats 2nd & 4th Tuesday Sarah Moats
  Clarke County Helene Hatcher Sharon Hart, PDG 1st & 3rd Thursday Robert Ferrebee
  Clifton Forge Dave Davis Glenn Linthicum 2nd & 4th Thursday John Myles 
  Craigsville Jerome Walus Vickie Moran 1st & 3rd Monday Jim Revis
  Crozet Susan Miller Connie sandridge 2nd & 4th Monday Karl Pomeroy
E Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Edinburg Luther Santiful Houston Miller, Jr. 2nd & 4th Tuesday Robert A. Lewis
  Elkton John D. Early Lawrence Gentry 2nd & 4th Tuesday  
F Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Front Royal Ray McDonald, PDG Gary I. Hottle 2nd Tuesday Thomas Stricker
G Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Gordonsville Alan Drinkwater Pat Isaac, PCC 2nd & 4th Tuesday Stapleton "Pete" Wills
  Grafton Leo Stacy Collins, Sponsor
  Greene County Mike Coiner Ollie Gilbert 1st & 3rd Tuesday
H Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Harrisonburg  Joseph Grandstaff Stanley Gray 4th Tuesday of each month Fred Glover
J Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  James Wood Leo     1st Wednesday following 1st Tuesday Mark Pennypacker
L Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Lake of the Woods Stanley Lasover Candice Hovanetz 1st & 3rd Thursday
  Lake of the Woods Lioness Maureen Otero Donalda Lovelace 2nd Thursday Paula Hornaday 
  Lexington Alexis Slaydon Juanita Schmid 2nd Monday of each month Dean Knick
  Locust Grove Middle School Leo TBA TBA   Carol Curry
  Louisa County Michael Handrahan Troy Martin 2nd & 4th Tuesday Hillis A. Pratt, Jr.
  Luray C. Grayson Markowitz W. Dale Houff 1st & 3rd Thursday Thomas Lloyd
M Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Madison County Dink Kreis Kenneth H. McGhee 2nd & 4th Tuesday Kenneth H. McGhee
  McGaheysville-Massanutten Megan Brown Janet Lorette 1st & 3rd Tuesday Peggy Ciniero
  Middletown Children First Mary Levesque Jean Turner 1st Thursday
  Millbrook Leo TBA TBA 1st Thursday Laura Lofton
  Monterey Todd Frye Melvin Reynolds 2nd & 4th Monday Thomas Richardson
  Mount Jackson Howard Hackenbracht Thomas Rea 2nd & 4th Monday Bucky Miller
N Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Nelson County Jason Braunstein Jenn Rodgers-Callahan 1st & 3rd Thursday  
  New Market Gary Cunningham Julian jenkins 2nd & 4th Monday Julian Jenkins
O Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Orange  Ben Sherman Ray Bowman 2nd & 4th Wednesday Mark Jacubec
R Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Rivanna (Palmyra Rivanna) Tom Whitney Pamela Johnson 2nd & 4th Wednesday
S Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Scottsville >John Smith Barbara Brochu 2nd & 4th Wednesday  
  Shenandoah William Miller Dale Allen Karnes 1st & 3rd Tuesday Edward Grainger
  Sherando Leo TBA TBA 3rd Tuesday Ruby Rohrbaugh
  Stanley Franklin Barlow Fred Macdonald 1st & 3rd Tuesday Jerry M.Frantz
  Staunton  Thomas Miller Alice H. Botkin 1st Thursday PDG Jim Painter
  Stephens City William Miller Vicki Davies 2nd & 4th Tuesday Jim Golladay 
  Strasburg Bobbie Jo Poling Richard Leith 1st Tuesday  
T Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Timberville Jackie Whetzel Jackie Whetzel 1st & 3rd Thursday Charles E. Kipps, PDG
W Club President Secretary Meetings E-mail Contact
  Waynesboro  James Short William K. Phillips 2nd & 4th Tuesday Keith E. Lovekamp
  Weyers Cave Mary Reedy Probst Sheryl Grant 2nd & 4th Monday  
  Winchester Host Richard Crane Celia A. Zuckerman Every Tuesday  
  Winchester Lioness Lions Staci Seebold-Collins Susan Golladay 3rd Monday  
  Winchester Shawnee Wedward Touchstome Ed Froehlich 1st & 3rd Wednesday Wayne Davis
  Woodrow Wilson Lioness Lions Scott McMurrain David Riel 2nd Monday Norma Shoemaker
  Woodstock Jason Fream Charles Walton 1st & 3rd Monday William Boaz

Return to District 24C Web Page

lominactc@comcast.net